Nagy László tanár előadása a maja civilizációról


2016. február 22-én Nagy László tanár a maja civilizációról tartott előadását, a felnőtteken kívül iskolás tanulók is nagy figyelemmel hallgatták.

Esemény időpontja: 2016.02.21
2016-02-22

2016. február 22-én Nagy László tanár a maja civilizációról tartott előadását, a felnőtteken kívül iskolás tanulók is nagy figyelemmel hallgatták.

Nagy László előadása elején elmondta, hogy a Közép-amerikai maja kultúrát az Újvilág görögjeinek is szokták nevezni.

Elöljáróban a világvégét 2012-re bejelentő jelenségről hallottunk, amely a maja időszámításra hivatkozva sokkolta a hiszékeny embereket.
Hirdetői az igen pontos maja időszámításra hivatkoztak.

Mi betekintést nyertünk ebbe az időszámításba.
Az évet hónapokra osztották, egy hónap 20 napból áll, de több számításuk is volt.

A vallási naptár 13 hónap és 260 nap
A mindennapi naptár 18 hónap és 360 nap
A hosszú időszámítás 3114. augusztus 14-én indul és 2012-ig tart, ez a majáknál egy világciklus, ezt magyarázták félre a rémhírterjesztők.

Az időszámlálást körülbelül 5125 évente újból kezdik és korszakonként számolják. Az új időszámítási kezdet (új kor) 2012. december 22-én kezdődött a maja naptár szerint, de ekkor nem az idő ért véget, hanem csak az időszámításuk egyik ciklusa.

Hallottunk a maják elképesztő pontosságú csillagászati megfigyeléseiről, amit szabad szemmel végeztek egy kilátótoronyból és pálcákat használtak hozzá. Ilyen primitív eszközök segítségével állapították meg a holdhónap hosszát is.

Tudományos ismereteik igen magasak.

A maja számrendszernek három alappillére volt: a nulla (kagylóforma), az egyes (pont), valamint az ötös (vízszintes vonal).
Ezek segítségével könnyedén kifejezték a számokat 0-tól 19-ig. Ezen jegyek segítségével könnyű volt az összeadás és a kivonás is.
A maja „matek” a 20-as számrendszerben gondolkodott.

Térkép segítségével képzelhettük el a városok helyét, helyzetét.
Eljuthattunk az olmékhoz, a gumi népéhez.
Az ő legismertebb alkotásaik a kőfejek, amikből 17-et találtak.
Ezeket az akár 20 tonnát is nyomó kőfejeket sisakszerű fejfedő borítja, arcvonásaik afrikai jellegűek, mandula alakú szemekkel, nagy lapos orral és húsos ajkakkal.

Tik’al, a legnagyobb maja civilizáció által alapított város, a világörökség része.
A „Tikal” név azt jelenti maja nyelven, hogy „A hangok helye”.

Másik nagy város Calakmul jelentése: A két közeli piramis városa.
Valószínű, hogy Calakmul és Tikal versengése vezetett a maja civilizáció bukásához.
Az összeomlás fő okozói a gyakori hadviselés és a természeti erőforrások kimerülése.

Megismertük a harcias tolték nép társadalmát, mely katonai alapon szerveződött.

Megcsodáltuk piramisaikat, a harcosokat ábrázoló oszlopokat, megismertük labadajátékukat, amely vesztesei áldozatok lettek, láttuk az áldozati maradványokat és a koponyatartó állványokat.

Láthattuk a négy égtáj felé tájolt, vörösre festett maja templomokat, azok belső járatait, termeit, feliratokat, rajzokat, királysírokat, öt tonnás szarkofág tetőt.

Láttuk a maja írást, amit a mai kor tudománya megfejtett, hallottunk vallásukról, isteneikről, az isteneknek tett áldozatokról, emberáldozatról, önáldozatról, és a koponyatorzításról is.

Sok érdekes és új ismerettel gazdagodtunk.