Beneš-dekrétumok
Esemény időpontja: 2007.11.26
2007-11-26
Előadónk a bonyhádi Tájkutató Alapítványban végez kutatómunkát az importálások és deportálások területén. Munkájuk eredményét 3 kötet tartalmazza.
Azt eddig is tudtuk, éreztük, hogy gonosz és embertelen dolgok zajlottak le a trianoni békeszerződés után, de mindezt új megvilágításban, kutatótól hallani megdöbbentően hatott.
A kitelepítések a kollektív bűnösség leple alatt kezdődtek, majd miután a 47-es békeszerződés értelmében a magyarság a bűnösség vádja alól mentesült, a kitelepítés lakosságcsere címén folytatódott, mert a nemzetállam kialakítása volt a cél.
Szlovákiában a legmódosabb magyar családokat tették vonatra. Ingóságaikat magukkal vihették, Békés megyéből viszont a vagyontalan szlovák családok felnőtt tagjai (fiai) költöztek a megüresedett felvidéki magyar házakba.
Így a betelepült magyarságnak nem volt hova költöznie. Így kerültek a Dunántúlra, kitelepített németek helyére.
A kollektivizálás során többnyire kulákká minősítették őket, és ezzel a kálvária új fejezete kezdődött, de nem fejeződött be, hiszen a kárpótlásból is kimaradtak, mivel a felvidéken hátrahagyott iszonyatos magyar vagyont a létrejött szlovák állam a szegény szlovákság jogos jussának könyvelte el.
El kell gondolkodni azon, hogy a történelem ezen szálai milyen bonyolultan fonódnak össze, és hogy a történtek milyen végzetesen csapódnak le emberek, családok sorsában.
A hallgatók között ültek olyanok, akik csak elbeszélésekből ismerték, de olyanok is, akiknek a családja megélte ezeket az eseményeket.
Ajánlott link: a Beneš-dekrétumokról a Wikipédiában.
Eseménynaptár
eseménynaptár nagybanLegfrissebb híreink
- 2024-12-12Meghívó emléktábla avatásra
- 2024-11-29Meghívó karácsonyi koncertre
- 2024-11-29Meghívó adventi gyertyagyújtásra
- 2024-11-23A kölesdi Advent rendezvényei
- 2024-11-08Meghívó Márton napi lámpás felvonulásra
- 2024-10-24A Népfőiskola 26. évfolyam első félévének tematikája
- 2024-09-18Meghívó a Magaságyás, komposztálás kertészkedés című előadásra