Kölesd vallás-etnikai képének akakulása
Esemény időpontja: 2009.11.09
2009-11-09
Ezután kezdődött meg a betelepülés. A dunántúli vidékekről önként betelepülők simontornyai és zsámbéki magyarok voltak, többségük reformátusok, de voltak közöttük evangélikusok is. 1724. május 9-én érkeztek Nassauból és Hessen-Darmstadból Kistormásra, a Mercy-birtokra az evangélikus németek. Mivel Mercy Kistormást és Kölesdet egyesíteni akarta, a németség egy részét Kölesden telepítette le, és a német evangélikusok Kölesden építettek imaházat.
Sajnos Kölesden a református magyarság és evangélikus németség közt viszálykodás tört ki, aminek következtében a német evangélikus lelkipásztor és a telepesek egy része Kistormásra költözött, csak istentiszteletre jártak át Kölesdre az imaházba. Mercy belátta, hogy a faluegyesítés nem járható út, így maga jelölte ki a két falu határát.
Kistormás német evangélikus lakosságával egységes volt, Kölesden viszont három elem élt egymás mellett:
- a régi református magyarság,
- néhány régi magyar evangélikus magyar család,
- a később betelepült evangélikus németség.
A különböző elemek felekezeti alapon alkottak új egységeket. A kistormási evangélikus németek és a kölesdi református magyarság megőrizte zárt egységét, a kölesdi magyar és német evangélikusok pedig egy közösséget alkottak, elhatárolódva a kistormási evangélikus németektől és kölesdi református magyaroktól. Ebben a csoportban az együttélés békés volt, gyakori volt a magyar-német összeházasodás. Az istentisztelet nyelve felváltva német és magyar nyelvű volt, de a gyülekezet lassan elmagyarosodott. 1829-re a német istentiszteletet alig látogatták és a nevek elmagyarosodása is megkezdődött. A kölesdi németség a másfél évszázad alatt beleolvadt az evangélikus magyarságba.
A XIX. században különböző vidékekről magyar katolikusok (napszámosok, iparosok) telepedtek meg Kölesden, ők belesimultak a környezetbe.
A mezőváros vezetését a református lakosság adta, arányuk az 1854-es összeírás alapján 54 % volt. Presbitériumuk határozatainak nyomatéka volt (az anyakönyv végén erkölcsi ítéletek vannak feljegyezve). Az evangélikusok aránya ekkor 28 %, a katolikusoké 10 % volt.
A németek asszimilációját a keresztnevek alakulásán keresztül jól nyomon lehet követni. 1940-re népi és nyelvi vonatkozásban is egység alakult ki, erről Varga Anna 1940-ben megjelent könyvében írt.
Dr. Lénárd Tibor előadása alapján
Eseménynaptár
eseménynaptár nagybanLegfrissebb híreink
- 2024-12-12Meghívó emléktábla avatásra
- 2024-11-29Meghívó karácsonyi koncertre
- 2024-11-29Meghívó adventi gyertyagyújtásra
- 2024-11-23A kölesdi Advent rendezvényei
- 2024-11-08Meghívó Márton napi lámpás felvonulásra
- 2024-10-24A Népfőiskola 26. évfolyam első félévének tematikája
- 2024-09-18Meghívó a Magaságyás, komposztálás kertészkedés című előadásra