Bátaapátiban


2010. március 25-én a népfőiskola hallgatói a sulibusszal a Nemzeti Radioaktív Hulladéktároló megtekintésére utaztak Bátaapátiba. 2005-ben a helyi lakosság 75%-os részvétellel, 91%-os igennel járult hozzá a tároló építéséhez. Az építkezést földtani, műszaki biztonsági és gazdasági vizsgálatok alapján jelölték ki Bátaapáti térségében, amelyről szakvéleményt adott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és a Magyar Geológiai Szolgálat is.

Esemény időpontja: 2010.03.25
2010-03-25

2010. március 25-én a népfőiskola hallgatói a sulibusszal a Nemzeti Radioaktív Hulladéktároló megtekintésére utaztak Bátaapátiba.

A falu gondozott házaival, szép tereivel és példamutató tisztaságával kellemes látványt nyújtott. A tárolóhoz érkezve vezetőnk, Sződi Imre rövid tájékoztatót tartott, majd a védősisakok és légzőcsomag átvétele után indultunk a lejtős aknához. Az ott működő légcsere miatt elég hangos volt a helyszín, és a fényviszonyok sem kedveztek, így videófelvétel nem készült.

Az RHK Kft. (Radioaktív Hulladédokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft.) 1998-ban alakult. A Kft. 100%-ban állami tulajdonú, nem nyereségprofitált gazdálkodású egység. Feladatuk a radioaktív hulladékok végleges elhelyezése, a tárolók építése, üzemeltetése és a lakosság hiteles tájékoztatása. Az egyik tároló Püspökladányban található, itt a nem atomerőművi eredetű kis és közepes aktivitású hulladékokat helyezik el. 1977 óta működik. Az atomerőművi eredetű nagy aktivitású hulladékok tárolója a Nyugat-Mecsekben Bodán alakul. Bátaapátiban az atomerőműben keletkező kis és közepes aktivitású hulladékot fogadják.

2005-ben a helyi lakosság 75%-os részvétellel, 91%-os igennel járult hozzá a tároló építéséhez. Az építkezést földtani, műszaki biztonsági és gazdasági vizsgálatok alapján jelölték ki Bátaapáti térségében, amelyről szakvéleményt adott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és a Magyar Geológiai Szolgálat is. Ennek lényege: „A Bátaapáti telephely a rendeletben megfogalmazott valamennyi követelményt teljesíti, így földtanilag alkalmas kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék végleges elhelyezésére.”

A földalatti kutatáshoz két, egyenként 1700 m hosszú, 10%-os lejtésű, egymástól 25 m távolságban párhuzamosan haladó lejtősaknát mélyítettek. Ezeket 250 méterenként összekötötték (áthúzó szellőztetés, tűzeset, menekülési útvonal). A két alagút 2008-ban készült el. A tárolókamrák építése folyamatos. Minden kamra 450 kiégett fűtőanyagköteg befogadására alkalmas, a tárolót 33 kamrára lehet bővíteni. A létesítmény készítéséről, üzemeltetéséről filmet is láttunk.



Eseménynaptár

eseménynaptár nagyban