II. Rákóczi Ferenc emlékmenet


Július 7-én, pénteken 12,30-kor Berényi István polgármester úr telefonos értesítést kapott, mely szerint július 7-én, pénteken 16:00 órakor településünkre érkezik a II. Rákóczi Ferenc emlékmenet.

Esemény időpontja: 2011.07.07
2011-07-07

Július 7-én, pénteken 12,30-kor Berényi István polgármester úr telefonos értesítést kapott, mely szerint július 7-én, pénteken 16:00 órakor településünkre érkezik a II. Rákóczi Ferenc emlékmenet.

Az idő rövidségére való tekintettel a programot nyilvánossá tenni már nem tudtuk, a menetet méltóképpen, tisztelettel fogadtuk, de magunk is sajnálattal és csalódottan nyugtáztuk, hogy a kölesdi érdeklődők számára nem volt elérhető ez a nemes program. Ezt némiképpen pótolandó álljon itt egy összefoglaló az emlékmenetről és a Kölesdre érkezésről.

Az emlékmenet civil kezdeményezésként jött létre és várhatóan a Rákóczi-szabadságharc 300. évfordulójának legjelentősebb rendezvénye lesz – 60 emlékhelyet és lokális megemlékezést kovácsol egy nagyszabású, Rákóczi népeit megszólító programmá határon innen és túl.

Hidvégi-Üstös Pál, az idei évben Sárospatak Rákóczi nagyköveteként a II. Rákóczi Ferenc emlékmenet keretében sátorral és kerékpárral járja végig 3100 kilométeren keresztül a szabadságharchoz és II. Rákóczi Ferenchez kötődő helyszíneket. Hidvégi-Üstös Pál az emlékmenet útvonalát Kelet-Magyarországon tandemben teljesíti Szántó Sándor vak fiatalemberrel, hogy a fogyatékos sportoló is motiválhassa sorstársait. Az emlékmenethez szintén kerékpárral csatlakozik Takár Károly Kárpátaljáról. A program célja koszorúzásokkal az emlékhelyek és megemlékezések összekapcsolása. A Rákóczi-szabadságharc településeiről egy-egy marék földet, valamint Rodostóból és Borsiból facsemetéket hozunk, melyeket a védnökeinkkel együtt a hozott földbe ültetünk el több helyszínen. A program július végén a Tarpai Kuruc Fesztivál keretében zárul.

A helyi megemlékezés során Berényi István köszöntőjét Dr. Kiszler Gyuláné történelmi visszaemlékezése követte. Éva néninek ezúton is köszönjük, hogy azonnal rendelkezésünkre állt, és segítségével a menet fogadása szakmailag komoly és tartalmas volt. A vándorzászlóra Kölesd Községi Önkormányzat és a Kölesdi Közéleti Egyesület nevében szalagot kötöttünk, a menet emlékkönyvébe bejegyeztünk. Vendégeink néhány marék földet is vittek magukkal, hogy a Rodostóból hozott fákat majd az összegyűjtött földbe ültethessék.

Meghívásunkat örömmel elfogadva Hidvégi-Üstös Pál szeptember 2-i települési ünnepségünkre (a „Kölesdi Harc Napja”) visszatér Kölesdre, hogy a menetről – akkor már népes közönség előtt – útibeszámolót tartson számunkra.

Addig is ajánljuk figyelmükbe Hidvégi-Üstös Pál tevékenységét, amelyet az alábbi honlapról ismerhetnek meg: www.kalandakademia.hu és www.hidvegi-expedition.com.

Dr. Baranyai Eszter