Falusi kisegítő magánkórházak az I. világháború alatt – a kölesdi kórház


A Kölesdi Felnőtt Honismereti Szakkör ünnepi összejövetelén Dr. Gesztesi Enikő tanár, a Honismereti Egyesület titkára idézte fel 1849. október 6-a vértanúinak emlékét. Ezt követően Dr. Gesztesi Tamás nyugalmazott osztályvezető főorvos és Gesztesi Enikő előadását hallgattuk „Falusi kisegítő magánkórházak az I. világháború alatt – a kölesdi kórház” címmel.

Esemény időpontja: 2011.10.06
2011-10-06

2011. október 6-án a Kölesdi Felnőtt Honismereti Szakkör ünnepi összejövetelén Dr. Kiszler Gyuláné szakkörvezető köszöntője után Dr. Gesztesi Enikő tanár, a Honismereti Egyesület titkára idézte fel 1849. október 6-a vértanúinak emlékét, majd Vincze István szakköri tag Tompa Mihály A gólyához című versét mondta el.

Ezt követően Dr. Gesztesi Tamás nyugalmazott osztályvezető főorvos és Gesztesi Enikő előadását hallgattuk „Falusi kisegítő magánkórházak az I. világháború alatt – a kölesdi kórház” címmel.

Az előadásban hallottunk a katonai kórházak helyzetéről Tolna megyében, Kölesd és a Györki család kapcsolatáról, a Györki és Zavaros család családfájáról, a Vöröskereszt Egyesület – Szekszárd felhívásairól, az ápolónők képzéséről, a kölesdi kisegítő kórház helyéről, Zavaros doktor szervező munkájáról, az őt segítő feleség és leány (Zavaros Ilona) tevékenységéről, de szó esett a falu lakosságáról, akik példamutatóan segítették a kórházat és a sebesülteket „sorházi” táplálással, pénzadományokkal, az asszonyokról, akik mostak, vasaltak, takarítottak, tépést készítettek. A falu borbélya, szabói, fogatosai is ellenszolgáltatás nélkül munkálkodtak.

Minderről a Tolna megyei Közlöny többször is beszámolt. „Kölesden ezt a kórházat mindenki magáénak tekinti, mint egy nagy család a maga jószágát, úgy dédelgetik, gondozzák és istápolják – nincs senki a helységben és a környéken, aki néhány fillérrel annak támogatásához hozzá ne járult volna.” (1915. augusztus 12.)

A kölesdi hadikórház 1916. február 23-ával szűnt meg, mert a Vöröskereszt központja a sebesült és beteg katonákat nagyobb kórházakba helyezte át. Az egész országban 250 kisegítő kórház működését szüntették meg.

Eseménynaptár

eseménynaptár nagyban