Elindultam szép hazámba - könyvbemutató


2012.november 19-kén a Sepsiszentgyörgyön született, ma Pakson élő Serdült Benke Éva magyar szakos tanár könyvbemutatóját hallgatták a népfőiskola 14. évfolyamának résztvevői.

Esemény időpontja: 2012.11.19
2012-11-19

2012.november 19-kén a Sepsiszentgyörgyön született, ma Pakson élő Serdült Benke Éva magyar szakos tanár könyvbemutatóját hallgatták a népfőiskola 14. évfolyamának résztvevői.

A szerző második könyvének címe Elindultam szép hazámba. A könyv az elszakított országrészek művelődés- és irodalomtörténeti emlékhelyeit, nevezetes helyszíneit mutatja be. A könyvet olvasva magunk előtt láthatjuk Kányádi Sándor szülőfaluját, az aradi vértanúk vesztőhelyét, Károli Gáspár, Arany János, Sinka István, Kulin György szülőhelyét, Ady Endre, Dzsida Jenő, Juhász Gyula, Kaffka Margit, Páskándi Géza, Zelk Zoltán életének tájait.
A levert emléktáblák helyét, a leveretés okait, történeteit.

A könyv első részében pedig családtörténetbe ágyazva a katalinpusztai Schell-kastély és család történetét.

A Gindly-család, aki III. Károlytól nemességet és birtokot is kapott (Medina, Tengelic, Apáti, Hídja, Hídvég, Bikád pusztákat), a leánygyermekek házassága révén rokoni kapcsolatba került a Benyovszky, Csapó, Bernrieder, Hiemer, Jeszenszky, Augusz, Sigray családokkal. A felvidéki, jeles nemesi Schell család fia, Schell József feleségül vette gróf Sigray Klárát (1898) és megvásárolta Katalinpusztát a rajta levő kastéllyal, amit Jeszenszky Kálmán építtetett és Katalin lányáról nevezett el.

Schell József a kastélyt bővíti, hatalmas, gondozott park, ritka fák, cserjék, fürdőmedencével, teniszpályával vette körül. Iskolát építtetett, tanítót fogadott.

Hallottunk a Magyar Tanácsköztársaságról, majd az 1945-ben bevonuló szovjet katonák által beköszönő „új” világról és a Schell család 1950-es kitelepítéséről, a család további sorsáról és a ma élő leszármazottakról.

Köszönjük Gutai István nyugalmazott könyvtárigazgatónak és Gutai Istvánné tanárnak a közreműködését.

Végül a hallgatók mondták el személyes élményeiket, hiszen a könyv szereplői közül több személlyel közvetlen kapcsolata is volt a kölesdieknek, kajdacsiaknak.